16.02.2025
do 15.12.2024 oziroma do zapolnitve prostih mest.
25
CENA VKLJUČUJE: povratno letalsko karto v ekonomskem razredu na relaciji Ljubljana-Istanbul-Kairo in nazaj, vse letališke, varnostne in RSF takse, ki na dan 13.6.2024 znašajo 295 EUR, notranja leta na relaciji Kairo-Luxor in Asuan-Kairo, vse prevoze v Egiptu z avtobusi, ladjo in čolni po programu, 4 nočitve v hotelu s 5***** v Kairu in 4 nočitve na ladji s 5***** ter zadnjo noč v hotelu s 4****+ v bližini letališča v Kairu v dvoposteljnih sobah oziroma kabinah (doplačilo za enoposteljno sobo in kabino znaša 790 EUR) na osnovi polpenzionov oziroma polnih penzionov (obroke po programu), vse izlete in vse vstopnine za oglede po programu, lokalne vodnike v angleškem in slovenskega spremljevalca, nezgodno zavarovanje potnikov, organizacijo potovanja ter DDV.
napitnin za lokalne vodnike in voznike, ki v arabskem svetu niso obvezne, a so pričakovane, ter stroškov pridobitve vize, ki se pridobi pri vstopu v deželo in stane 28 EUR ter fakultativnega izleta v Abu Simbel s kosilom, ki znaša 125 EUR.
CENA pri najmanj 20 plačanih potnikih je 3.190 EUR, pri najmanj 15 plačanih potnikih je 3.390 in pri najmanj 10 plačanih potnikih je 3.590 EUR.
1. DAN: LJUBLJANA – ISTANBUL - KAIRO
Zbirališče potnikov na letališču JP na Brniku in dopoldanski let proti Istanbulu in dalje proti Kairu, kjer bomo pristali v zgodnjih večernih urah. Po opravljenih formalnostih na letališču, prevoz do hotela, nastanitev in nočitev.
2. DAN: KAIRO - GIZA
Prvi dan v glavnem mestu bo namenjen velikim piramidam. Egipčanske piramide so starodavne zidane strukture v obliki piramide. Od novembra 2008 viri navajajo bodisi 118 ali 138 kot število identificiranih egiptovskih piramid. Večina je bila zgrajena kot grobnica za faraona in njihove sorodnike v obdobju starega in srednjega kraljestva. Najbolj znane egipčanske piramide so tiste, ki jih najdemo v Gizi na obrobju Kaira. Več piramid v Gizi spada med največje zgradbe, ki so bile kdaj koli zgrajene. Keopsova piramida v Gizi je največja egipčanska piramida. Je edina od sedmih čudes starodavnega sveta, ki še obstaja. Po ogledu piramid v Gizah si bomo ogledali slavni egiptovski muzej, ki je bil zgrajen v neposredni bližini velikih piramid z namenom, da egiptovsko kulturo na primeren način predstavi svetu. Muzej ima površino 82.000 m² in je trenutno največji arheološki muzej na svetu. Popoldne vrnitev v hotel, večerja in nočitev (Z,V).
3. DAN: KAIRO – ALEKSANDRIJA - KAIRO
Po zajtrku se bomo podali proti severu dežele in mestu Aleksandrija, ki jo je leta 332 pr.n.št. ustanovil Aleksander Veliki. Mesto je kmalu postalo središče helenistične civilizacije in ostalo prestolnica ptolemajskega Egipta ter rimskega in bizantinskega Egipta skoraj 1000 let, vse do muslimanske osvojitve Egipta leta 641. Ogled »Sredozemskega bisera« bomo pričeli v Narodnem muzeju, v katerem je shranjeno izjemno bogastvo iz različnih zgodovinskih obdobij. Ogledali si bomo tudi rimski amfiteater iz 4. stoletja in Pompejev rimski triumfalni steber, ki velja za enega največjih starih monolitnih stebrov, ki so ga kdaj koli postavili. Sledil bo ogled znane Aleksandrijske knjižnice, zgrajene leta 2002, na mestu, kjer je nekoč stala znana knjižnica iz antike in ki je bila posvečena Muzam, devetim boginjam umetnosti. Za konec se bomo sprehodili še po parku Montazah in se popoldne vrnili v naš hotel v Kairu. Večerja in nočitev (Z,V).
4. DAN: STARI KAIRO
Dan bomo pričeli z ogledom Narodnega muzeja egipčanske civilizacije, v katerem je shranjeno na tisoče artefaktov s celotnega ozemlja dežele ob Nilu. Sledil bo ogled koptskega Kaira, ki je del starega Kaira in njegovih sakralnih spomenikov. Tradicija pravi, da je Sveta družina med begom v Egipt obiskala to območje in iskala zatočišče pred Herodom. Krščanstvo se je pričelo širiti v Egiptu, ko je sveti Marko prišel v Aleksandrijo in postal prvi patriarh, čeprav je v času vladanja Rimljanov vera ostala v ilegali. Najprej si bomo ogledali eno najbolj znanih cerkva, Cerkev svete Marije, ki je ena najstarejših cerkva v Egiptu. Znana je tudi kot Viseča cerkev, poimenovana po svoji lokaciji nad vrati Babilonske trdnjave, rimske trdnjave v starem Kairu. Verjetno je bila zgrajena v času patriarha Izaka (690-692), čeprav je nekdanja cerkvena zgradba morda obstajala že v 3. ali 4. stoletju. Sledil bo ogled sinagoge Ben Ezre, včasih imenovane tudi sinagoga Levantinov, ki stoji na mestu, kjer je bil najden otrok Mojzes. To je sinagoga, v katere genizi ali skladišču je bil v 19. stoletju najden zaklad zapuščenih hebrejskih, aramejskih in judeo-arabskih posvetnih in svetih rokopisov. Za konec pa si bomo ogledali še muslimansko dediščino starega Kaira in sicer Veliko mošejo Mohameda Ali paše znane tudi pod imenom Alabastrna mošeja, ki se nahaja v citadeli v Kairu in jo je dal zgraditi Mohamed Ali paša med leti 1830-1848. Po končanih ogledih vrnitev v hotel, večerja in nočitev (Z,V).
5. DAN: KAIRO – LUXOR
Dopoldne bo prevoz na letališče v Kairu in polet v Luxor. Po pristanku bo sledil prevoz do pristanišča in vkrcanje na ladjo ter nastanitev v kabinah. Sledilo bo kosilo na ladji in krajši počitek. Popoldne pa se bomo podali na ogled Karnaka in znanih templjev v Luxorju. Mesto Luksor se nahaja v zgornjem (južnem) Egiptu in ima danes pol milijona prebivalcev. Kot mesto starega egipčanskega mesta Waset, ki so ga stari Grki poznali pod imenom Tebe, je Luxor pogosto označen kot »največji svetovni muzej na prostem«, saj so ruševine tempeljskih kompleksov v Karnaku in Luksorju v središču sodobnega mesta. Na nasprotnem, zahodnem bregu reke Nil pa se nahajajo spomeniki, templji in grobnice ter nekropole Zahodnega brega, ki vključuje tudi dolino kraljev. Današnji dan bo namenjen odkrivanju templjev v Karnaku in Luksorju, ki so od leta 1979 na UNESCOVEM seznamu svetovne kulturne dediščine. Tempeljski kompleks Karnak sestavlja veliko templjev, kapel, stebrov in drugih zgradb, čigar gradnja se je pričela, ko je vladal faraon Senusret I. v srednjem kraljestvu in se je nadaljevala vse do ptolemajskega obdobja. Karnak je bil egipčanski »ipet-isut« ali najizbranejši kraj in glavni kraj čaščenja 18. dinastije tebanske triade: Amona, njegove žene Mut in sina Honsua. Popoldne si bomo ogledali Luksorski tempelj, ki je bil znan v egiptovskem jeziku kot »ipet resyt« ali južno svetišče. Gradnjo templja je pričel kralj Amenhotep III. in tempelj je bil posvečen glavnemu državnemu bogu Amon Raju in njegovi ženi, boginji neba Mut in njunemu sinu, bogu meseca Khonsu. Po ogledih vrnitev na ladjo, večerja in nočitev na ladji (Z,K,V).
6. DAN: LUXOR – EDFU
Današnji dopoldan bomo namenili odkrivanju templjev in grobnic na Zahodnem bregu Nila. Najprej se bomo podali v dolino kraljev, znano tudi kot Dolina vrat kraljev, kjer so v obdobju 500 let od 16. do 11. stoletja pr.n.št. kopali grobnice za faraone in pomembne plemiče iz novega kraljestva (18. do 20. dinastija). To območje je bilo v središču arheološkega in egiptološkega raziskovanja od konca 18. stoletja, grobnice in pokopi pa še naprej spodbujajo raziskave in zanimanje. V bližnji preteklosti je dolina postala znana po odkritju Tutankamonove grobnice. Sledil bo ogled posmrtnega templja Hačepsut, ki je bila peti faraon osemnajste dinastije. Nahaja se pod pečinami v Deir el Bahari na zahodnem bregu Nila, v neposredni bližini Doline kraljev. Ta tempelj je posvečen Amonu in Hačepsut in velja za enega izmed »neprimerljivih spomenikov starodavnega Egipta«. Preden se bomo poslovili od Luksorja in reke Nil, še ogled Memnonovih kolosov. To sta dva ogromna kamnita kipa faraona Amenhotepa III., ki je vladal v Egiptu med XVIII. dinastijo. Nato se bomo vrnili na ladjo, kjer bo kosilo. Medtem bo ladja izplula v smeri kraja Edfu. Popoldne boste lahko uživali na ladijski terasi v času »Tea time« in ob 19. uri bo ladijski menadžer priredil zabavo s koktejli. Večerja in nočitev na ladji (Z,K,V).
7. DAN: EDFU – KOM OMBO – ASUAN
Po zajtrku na ladji bo sledil ogled templja v mestu Edfu, ki se nahaja na zahodnem bregu Nila med mestoma Esno in Asuanom in ima danes približno 60.000 prebivalcev. V mestu se nahaja ptolemajski Horov tempelj in antično naselje Tell Edfu. Četudi je Tell Edfu za turiste skromen in manj privlačen, je v resnici spomenik, ki vsebuje več dokazov o egipčanski zgodovini in je za arheologe mnogo bolj zanimiv kot ptolemajsko svetišče. Po ogledih vrnitev na ladjo, ki bo ob 10. uri izplula proti kraju Kom Ombo. Medtem ko bo ladja plula po reki Nil boste lahko uživali v plovbi, kosilu in popoldanskem čaju na terasi. Ob 17.30 bo ladja pristala v kraju Kom Ombo in sledil bo ogled templja. Kom Ombo se nahaja približno 50 km severno od Asuana in v katerem so izjemni ostanki Starega Egipta. Dolina Nila v tem delu ni primerna za bivanje večjega števila prebivalcev. Reka teče med strmimi bregovi iz peščenjaka, na katerih je zelo malo plodne zemlje. V Kom Ombu sta dva templja, zgrajena iz kamna iz bližnjih kamnolomov. Pomembnejši stoji na vrhu peščenega griča in je posvečen bogu Apolonu, drugi manjši tempelj pa je posvečen boginji Izidi. Obe svetišči sta iz ptolemajskega obdobja. Po ogledih vkrcanje na ladjo in plovba proti Aswanu. Po večerji bo zabavni večer Galabya. Nočitev na ladji (Z,K,V).
8. DAN: ASUAN
Ves dan bo namenjen ogledu Asuana in njegovih znamenitosti. Mesto, ki je pomembno trgovsko in turistično središče stoji malo severno od Asuanskega jezu na vzhodni obali Nila na njegovem prvem kataraktu. Tudi staroegipčansko mesto je stalo na polotoku na desnem bregu Nila, ki je bil ploven od svoje delte do Asuana brez večjih ovir. V bližini mesta so bili kamnolomi, v katerih so lomili granit sienit in iz njega klesali kolosalne kipe in obeliske ter gradili svetišča in piramide. V vsej zgodovini je bil Asuan garnizijsko mesto in carinska postaja, kjer so morale vse ladje, ki so plule proti severu ali proti jugu, plačati pristojbine in carine. Ogledali si bomo tempelj Philae, ki se je nekoč nahajal blizu prvega katarakta. Kasneje so tempelj razstavili in ga prenesli na otok Aquilkia in ga tako zaščitili pred vodami in izgradnjo Asuanskega visokega jezu. Ogledali si bomo tudi nedokončani obelisk, ki leži sredi starodavnega kamnoloma. O času nastanka ni nič znanega. Bil bi največji obelisk antike, ki bi končan meril 41,75 metrov. Zaradi razpok v materialu so obelisk nehali klesati. Popoldne se bomo s felukami popeljali po reki Nil in obiskali botanični vrt. Proti večeru vrnitev na ladjo, večerja in predstava Nubijske glasbe in plesov. Nočitev na ladji (Z,K,V).
9. DAN: ASUAN – ABU SIMBEL - ASUAN
Zjutraj se boste po želji podali na fakultativni celodnevni izlet do Abu Simbla in njegovih dveh mogočnih kamnitih templjev, ki se nahajajo v nubijski vasici v južnem Egiptu na meji s Sudanom. Kompleks je del Unescove svetovne dediščine znan kot »nubijski spomeniki«. Templja sta bila, ko je vladal faraon Ramzes II. v 13. stoletju pr.n.št., prvotno izklesana iz pobočja kot trajni spomenik nanj in njegovo kraljico Nefertari in v spomin na njegovo bitko pri Kadešu. Zaradi gradnje Asuanskega jezu in dviga vode v Naserjevem jezeru so morali kompleks leta 1968 v celoti preseliti na umeten hrib, narejen nad jezerom. Gradnja tempeljskega kompleksa je trajala približno 20 let in Ramzes je hotel naredit vtis na južne sosede Egipta in tudi okrepiti status egipčanske vere v tej regiji. Zgodovinarji pravijo, da zasnova Abu Simbla izraža ego in ponos Ramzesa II. Po končanih ogledih vožnja v Asuan in prevoz na letališče ter večerni let proti Kairu. Po pristanku v Kairu, prevoz do hotela v bližini letališča in nočitev (Z,K).
10. DAN: KAIRO – ISTANBUL - LJUBLJANA
Jutranji prevoz na letališče, let do Istanbula in naprej do Ljubljane (Z).